Kur'an Başı açık dinlenebiliyor

Kuran’ı başı açık dinledi

Hürriyet, 25.04.2001

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği'ne atanan ilk kadın üye olan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. Mualla Selçuk, Kuran ve Fatiha Suresi okunurken başını örtmedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yeni üyeleri, törenle göreve başladı. Törene, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, FP'li Lütfi Doğan ile eski Diyanet İşleri Başkanları ve Din İşleri Yüksek Kurulu'nun üyeleri katıldı. Tören, İstiklal Marşı ve Kuran okunmasıyla başladı. Selçuk, kadınların başını örtmesi gerektiği yönündeki yaygın görüşe rağmen Kuran okunurken başını örtmedi. Kuran'ın ardından herkes Fatiha Suresi okumaya davet edilirken, Selçuk, duayı da yine başı açık olarak okudu.

Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz, İslam'ın bir mutluluk projesi olarak insanlığın önüne sunulması için atılacak ilk adımın, İslam'ın temel kaynakları olan Kuran ve Sahih Sünnet'in doğru anlaşılmasını mümkün kılacak yeni bir yöntemin belirlenmesi olduğunu belirtti. Yılmaz, ‘‘Sağlıklı bir yöntem geliştirmeden Kuran'ı ve sünneti anlamamız mümkün değildir. Klasik yöntemlere takılıp kalmak bizi bulunduğumuz noktadan daha fazla ileriye götürmez’’ dedi. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun ‘yeni bir ihyacı ve hamleci İslam anlayışı’ geliştireceğini kaydeden Yılmaz, kurulun bunu ikna edici bir üslupla topluma anlatacağını söyledi. Yılmaz, önümüzdeki günlerde de ‘‘Kadın Masası’’ kuracaklarını belirterek, bu masanın Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki kadın sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi.

Prof. Selçuk'tan Radikal başlangıç

Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine atanan Prof. Dr. Mualla Selçuk'un dünkü toplantıda Kuran okunurken başını örtmemesi ilginç karşılandı. Kurulun tek kadın üyesi Prof. Selçuk, böylece radikal bir başlangıç yaptı.

Uzmanlar ne diyor

Gayet normaldir

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Zekeriya Beyaz, Prof. Dr. Mualla Selçuk'un Kuran okunurken başını örtmemesini ‘‘Gayet normal’’ diye yorumladı. Bir süre önce İlahiyat Fakültesi'nde bir öğrencinin bıçaklı saldırısına uğrayan Prof. Dr. Beyaz örtünmenin bayanlar arasında bir gelenek olduğunu ancak dini bir zorunluluk olmadığını belirterek şunları söyledi:

‘‘Gayet normal. Kuran okunurken başının örtüleceğine dair hiçbir ilişki Kuran’da yok. Bu bir gelenektir. Anadolu'da yıllardan beri bayanlar ibadet yaparken, namaz kılarken başını örttüğü için, Kuran okunurken, mevlidlerde, mezarlığa giderken başını örter. Dini konularda bayanların başlarını örtmesi gelenek haline gelmiştir. Sadece namaz için mezheplerde farz şartı getirilmiştir. Onun dışındaki yerlerde başının örtülmesine dair açık ayet, hadis yoktur. Ama, Türkler saygı gereği, bu tür konularda başını örtmeyi gelenek haline getirmişlerdir. Temelde dini bir vecibe değildir.’’

Kural değil gelenek

Örtünme konusunu Diyanet İşleri Eski Başkanı Tayyar Altıkulaç da ‘‘Kural değil gelenek’’ olduğunu belirtti. ‘İlla örtülecek diye bir şeyin’ sözkonusu olmadığını söyleyen Altıkulaç şöyle konuştu: :

‘‘Bir hanım başını örtmüyorsa, başörtülü değilse de, Kuran okunurken, dinlerken ya da benzer bir ortamı yaşarken başını
örtmesi bizim geleneğimizde hep varolagelmiş bir şeydir. Kuran dinlerken baş örtülecek diye bir kural yok. Ancak, geleneğimizde bir ibadetle meşgul olurken hanımların örtünmeleri söz konusudur. Bir hanım başını örtecekse örter. Normalde başı açıksa, Kuran okurken illa da örtecek diye bir şey söz konusu değil. Hanımların başlarını örtmeleri gerekir mi, gerekmez mi, sorusunun yanıtı önemlidir. İslamda hanımların başlarını örtmeleri genel anlamda esastır. Kuran okurken başını örtmüş örtmemiş o kadar önemli değil. Geleneğimizden gelen bir şeydir bu. Geleneğimizin ayrılmaz parçasadır. Ama, başını örtmüyorsa onun normal zamanda örtünmemesine göre, daha önemli bir kusur da sayılmaz.’’

Gelenek olarak örtülür

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Prof. Mualla Selçuk'un başını örtmemesi konusundaki soruları şöyle yanıtladı:

Kadınların dua ederken veya Kuran okunurken başlarına örtü örtmeleri zorunlu mudur?

Gelenek olarak örtülüyor. Mesela Tansu Hanım örterdi.

Kurulun ilk kadın üyesinin Kuran okunurken başını örtmemesine ne diyorsunuz?

Benim gözümden de kaçmış. Ama önemli değil.

Örtülmesi dinen zorunlu mudur?

Yeni kurul teşekkül ettikten sonra işte bu gibi konuları da ele alacak.

ŞART DA DEĞİL FARZ DA...

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan bir uzman, Kuran okunurken başın kapalı olmasının şart olmadığını söyledi. Uzman, başı kapalı Kuran dinlemenin adetten olduğunu ifade etti. Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı şöyle konuştu:

‘‘Kuran okunurken başın kapatılması şart da, farz da değil. Başın açık olması da haram değil. Dini edep olarak kapatmak yalnızca adettendir.’’

Islamiyet ve Kadın

Islamiyet Gerçekleri

Free Web Hosting