"Araştıran"dan bir makale...

KADER, İRADE VE İSLAMİYET ÜZERİNE

Allah insanları yaratırken iradeyi, kendisindemi tutmuştur? Yoksa kullarınamı vermiştir? Aslında bu konuya açıklık getirmek için ayetlere bakmak en doğrusu galiba.

A'RAF-179'da"AND OLSUN Kİ, CEHENNEM İÇİN DE BİR ÇOK CİN VE İNSAN YARATTIK; ONLARIN KALPLERİ VARDIR AMA ANLAMAZLAR......." Zalim insanlar için "cehennem" değilde, "cehennem" için "zalim insan" yaratılıyor.

YUNUS-99-100 de, "RABBİN DİLESEYDİ, YERYÜZÜNDE BULUNANLARIN HEPSİ İNANIRDI (bakın can alıcı nokta bu, yani "İSTESEYDİ HEPSİ İNANIRDI"), ÖYLE İKEN, İNSANLARI İNANMAYA SEN Mİ ZORLUYACAKSIN? ALLAH'IN İZNİ OLMADAN KİMSE İNANMAZ" Görüldüğü gibi bilinçli olarak insanları hidayete erdirmeyen, buna gerekçe olarakta cehennemi tamamen doldurmaya dair vermiş olduğu sözü gösteren bir ruh haliyle karşıkarşıyayız. Bu noktada işin mantiki çözümlemesi gereksiz bir fantazi olur, çünkü burada en küçük anlamda mantık yoktur. Çünkü tam anlamıyla sapkın bir ruhla karşıkarşıyayız. Keyfiyetle hareket eder ve bu keyfiliği neticesinde
ise, yaradılış gereği olarak (kendisinin belirlemesinde) inanmayan insanları yakar, ateşlere atar, tekrar yanmış derilerini tazeler vs.vs.

Burada söz konusu olan, kişinin olgunluk çağından sonraki eylemleri değildir; çünkü kişinin NE OLACAĞI, NELER YAPACAĞI, DAHA DOĞUM ÖNCESİ, KENDİSİNE "RUH ÜFLEYEN" MELEK TARAFINDAN SAPTANIYOR. Yani Dünya'ya sınav için geldiğimiz mantığı daha işin başında, büyük ruh'a çarparak tuz buz oluyor. Önceden kaderleri belirleniyor ve bu belirlenmiş kaderlere görede sorguya çekiliyor. Çok güzel walla.:)))))

Peki "kaderi kendisinin belirlediği"ni bildiren ayetler sadece bu kadarmı? Kuşkusus hayır. Bir çok ayette "kaderi" kendisinin belirlediğini, bıktırıcı tekrarlarla devam ediyor. Ben bulabildiğimi getireyim.

FURKAN-31 de, "EY mUHAMMED, HER PEYGAMBER İÇİN, BÖYLECE SUÇLARDAN BİR DÜŞMAN ortaya koyarız."

HACC-16'da, "Allah şüphesiz DİLEDİĞİNİ DOĞRU YOLA eriştirir"

NUR-40'da, "Allah'ın NUR VERMEDİĞİ kimsenin NURU OLMAZ"

HADİD-22'de, "Yeryüzünde ve sizin başınıza gelen herhengi BİR MUSUBET YOKTUR Kİ, BİZ ONU YARATMADAN ÖNCE O, KİTAPTA BULUNMASIN"

TUR-56'da, "Cin ve insanları ancak BANA KULLUK ETMEK İÇİN yaratmışımdır"

KALEM-45'de, "Doğrusu benim TUZAĞIM SAĞLAMDIR"

ŞUARA-4'te, "Biz dilersek, onlara GÖKTEN BİR MUCİZE İNDİRİRİZDE ONA BOYUN EĞİP KALIRLAR"

BAKARA-105'de, "Allah rahmetini DİLEDİĞİNE tahsis eder"

BAKARA-20'de, "ALLAH DİLESEYDİ, işitme ve görmelerini giderirdi"

BAKARA-6'da, "İnkar edenleri UYARSANDA UYARMASANDA BİRDİR, inanmazlar"

BAKARA-7'DE, "Allah onların KALPLERİNİ ve KULAKLARINI MÜHÜRLEMİŞTİR, GÖZLERİNDEDE
PERDE VARDIR ve büyük azap onlar içindir."

BAKARA-117'de, "O bir işin OMASINI DİLERSE ONA ANCAK OL DER VE OLUR"

Bıktırıcı tekrarlarla, İNANIP-İNANMAMA nın kendisi tarafındandaha ilk doğumda belirlendiğini söylemesine rağmen,
İNANIP-İNANMAMANIN insanlara ait olduğunu iddia etmenin saçmalığı ortada değilmi? Ve durum böyle iken, yani kendisitarafından belirlenmiş bir bir kader sonucu, gene kendisi tarafından sorgulanıp cehennem ile sonuçlandırmasını, hidayet ve adalet sahibi bir Allah'a nasıl yakıştırırsınız?

Tüm tabuların yıkıldığı bir dünya dileklerimle,

ARAŞTIRAN

Kuran'ın Tanrısı İnsan İradesini Tanımıyor

Islamiyet Gerçekleri Anasayfası

Islamiyet Gercekleri (yedek link)


Araştıran'a teşekkürlerimle..
entropy30

Free Web Hosting